Управління ризиками при укладанні міжнародних M&A угод

За словами Олексія Нєкраси, директора по злиттям та поглинанням компанії "МТ-Інвест", в останні роки основними гравцями на українському ринку злиття та поглинання були місцеві промислові та фінансові групи компаній. Іноземні компанії не брали активної участі в процесі, за винятком, коли вони продавали свої українські активи. Банківський сектор є дуже хорошим прикладом, так багато великих європейських банків, такі як Swedbank, Commerzbank, група SEB, продали свої українські дочірні компанії або значно скоротили свою присутність в країні. Інші великі українські компанії, навпаки, шукали і скуповували активи за кордоном, не тільки в Росії, але в ЄС і США. Ситуація з відсутністю інтересу до українських компаній, на наш погляд, може скоро змінитися. Основною причиною цьому може послужити підписання Угоди про асоціацію між ЄС і Україною в листопаді, яка повинна привести до поступового усунення торгових бар'єрів між нашими ринками і зробити Україну привабливим місцем для розширення бізнесу та розміщення виробничих потужностей у зв'язку зі зниженням витрат на працю. І не забувайте, що сама Україна з населенням в 45 мільйонів є привабливим місцем для ведення бізнесу. Таким чином, ми очікуємо зростання транскордонних злиттів та поглинань протягом наступних двох років, ми вже бачимо зростаючий інтерес з боку європейських і американських компаній та фінансових інвесторів.

Основний ризик, який виникає в Україні при проектуванні міжнародної M&A угоди, якщо читати європейські газети або дивиться європейські канали новин є політичним, тобто існує страх, що інвестор буде не в змозі захистити інвестиції, із-за тиску з боку різних органів влади або корупції. Але ці ризики на наш погляд сильно перебільшені. Досить поглянути на список іноземних компаній, які успішно працюють в Україні: CRH, Heidelberg Cement, Procter & Gamble, Nestle, AB InBev, Karlsberg Group, Bunge, Knauf, GlencoreXstrata, ArcelorMittal, Craft Foods, Henkel, Johnson & Johnson, Topfer, Metro Cash & Carry, Danone і це лише ті, котрі щойно спали мені на думку.  Я впевнений, що їх українське керівництво скаже вам, що не легко працювати в Україні, але й, що цей ринок просто занадто важливий, щоб його  ігнорувати. Існують відмінності і нюанси в роботі на будь-якому ринку, тому багатонаціональним компаніям необхідно  адаптуватися до кожного ринку і навчитися грати за місцевими правилами або навіть навчитися змінювати ці правила. І наша роль в якості консультанта для багатонаціональних компаній полягає в тому, щоб показати їм такі ризики, реальні або уявні, та консультувати з питань боротьби з ними або як їх уникнути взагалі. Досить часто найефективнішим способом адаптації до місцевого ринку є володіння міноритарною часткою або наявність відповідальної особи серед топ-менеджменту компанії.

Коли маєте справу з українською компанією ви повинні бути готові до  далеко не ідеальних умов. І це завдання радника, такого як "МТ-Інвест", підготувати для клієнта угоду і переконатися, що всі сторони угоди рухаються до спільної мети; іноді цей процес просто займає більше часу та вимагає участі більшої кількості людей.

Наші контакти

Україна Київ mtinvest@mtinvest.com.ua

Twitter Facebook